Spar tusinder på at købe dyrefoder i Tyskland

Foder. Hundeejere bruger mange penge på foder til deres kære dyr. Men priserne i Danmark er meget højere end i vores nabolande.
Foder. Hundeejere bruger mange penge på foder til deres kære dyr. Men priserne i Danmark er meget højere end i vores nabolande.
Lyt til artiklen

Menneskets bedste ven er som bekendt altid sulten og æder sagtens 10 kilo Pedigree-hundefoder på en måned. Sådan en sæk koster 259,95 kroner i Bilka. Det bliver til i alt 3.119 kroner på et år. Prisen varierer ikke meget i de øvrige danske dagligvarekæder. Men køber man præcis samme Pedigree-variant syd for grænsen, hos kæden Real, er stykprisen - også her uden at være på tilbud - 148,95 kroner svarende til 1.786,80 kroner for et årsforbrug. Besparelsen ved at købe sækken i Tyskland er således 1.332,60 kroner, for i Danmark er den 75 procent dyrere, skriver 24timer.

Køb dit dyrefoder syd for grænsen
Og sådan er det generelt med priserne på foder til kæledyr. En ny, omfattende prissammenligning foretaget i lørdags i Bilka og i tyske Real afslører ganske opsigtsvækkende prisforskelle på 36 typer populær foder til kæledyr som hunde og katte.

Sådan en vognfuld foder koster i Real 1.133,88 kroner. I Bilka, der ellers regnes for billig efter danske standarder, koster samme mængde 1934,84 kroner eller hele 71 procent mere end i Tyskland, dokumenterer undersøgelsen, som prisdetektiver fra virksomheden Grænseguiden står bag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her