Hør dagens afsnit af ’Lang Historie Kort’, Politikens eftermiddagspodcast, der hver dag giver dig tre friske historier på kun 15 minutter, når klokken er 15.

Lang Historie Kort: DI kræver fokus på kvinders helbred, Trump har ikke mistet interesse for Grønland og snart kan du trække motion fra i skat

Foto: Mads Nissen
Foto: Mads Nissen

I dagens podcast får du disse tre historier:

  • Kvinder har i gennemsnit syv flere årlige sygedage end mænd, og kvinders sundhedsproblemer koster det danske samfund milliarder af kroner. Derfor har Dansk Industri i dag lanceret et katalog med idéer til at forbedre kvinders sundhed. Journalist Signe Thomsen fortæller om forslagene.
  • Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har i dag indkaldt en amerikansk topdiplomat til en kammeratlig samtale, efter det er kommet frem, at amerikanere i det skjulte rejser til Grønland for at påvirke grønlændernes syn på Danmark. Politisk redaktør Nilas Heinskou siger, at det en påmindelse om, at Trump stadig vil have Grønland.
  • Snart kan du trække det fra i skat, hvis du dyrker motion eller går til musik. Det lyder dejligt, men i virkeligheden bliver skattefradraget kun en kompensation for en EU-dikteret moms på aktiviteterne. Det fortæller forbrugerjournalist Michael Olsen.

Rose Marie Ulveman

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her