Virkelighedslitteraturen bliver flået ned af hylderne, men er den egentlig andet end et kulturelt acceptabelt figenblad for at fråse i saftig sladder og andre menneskers ulykke?

Afsnit 6: Færdig med autofiktionen? (1/2)

Foto: Klaus Vedfelt
Foto: Klaus Vedfelt

Færdig med autofiktionen? (1/2)

I mindst et år har vi fascineret diskuteret, hvordan autofiktionen og virkelighedslitteraturen udfordrer grænserne mellem virkelighed og fiktion, mens vi har flået det ene værk efter det andet ned af boghandlens hylder. Og der er tilsyneladende ikke noget øvre loft for, hvor meget indhold både forlagsmøllen og mediemøllen kan producere ud af mennesker, der laver kunst, som hævder at handle om den biografiske virkelighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her