Wonderful Copenhagen ser frem mod en betydelig vækst i turismen i hovedstaden. Derfor vil de med ny strategi sikre, at de lokale bakker op og også selv får noget ud af mødet med turisterne.

Ny ‘All Inclusive’-strategi skal skabe »berigende møder« mellem lokale og turister. Men ikke alle københavnere jubler

All Inclusive hedder Wonderful Copenhagens nye turismestrategi. »Det er en venlig provokation mod en turismeform, som er passiv og handler om at lægge sig ned på den flade med alt betalt og ikke forholde sig til noget som helst«, siger direktør Mikkel Aarø-Hansen.  Collage Christine Vierø Larsen. Originalfoto: Finn Frandsen, Jens Dresling, Nicolai West, Thomas Borberg, Jacob Ehrbahn
All Inclusive hedder Wonderful Copenhagens nye turismestrategi. »Det er en venlig provokation mod en turismeform, som er passiv og handler om at lægge sig ned på den flade med alt betalt og ikke forholde sig til noget som helst«, siger direktør Mikkel Aarø-Hansen. Collage Christine Vierø Larsen. Originalfoto: Finn Frandsen, Jens Dresling, Nicolai West, Thomas Borberg, Jacob Ehrbahn
Lyt til artiklen

Flere japanere, der tager en selfie med den lille havfrue. Flere tyskere med store fadøl til frokost i Nyhavn. Og flere amerikanere, der skal se soldaterne med de løjerlige hatte på Amalienborg Slotsplads.

I de kommende år forventes det, at antallet af turister i København vil stige betragteligt. En vækst, som risikerer at udfordre opbakningen til turisme fra beboerne i hovedstaden og måske føre til protester mod masseturisme, som denne sommer har fundet sted i storbyer som Barcelona og Lissabon.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her