Efter tre års arbejde er 23 hektar landbrugsjord nu forvandlet til et nyt naturområde ved navn Juvre Engsø. Det skal både tiltrække fugle og naturinteresserede besøgende.

Rømø har fået sig en ny attraktion

Den nyetablerede Juvre Engsø på Rømø kan opleves via en kamufleret informationsbase, der er dækket med jord og græs, og hvor de fugleinteresserede kan tage kikkerten frem.  Foto: Ulrik Pedersen
Den nyetablerede Juvre Engsø på Rømø kan opleves via en kamufleret informationsbase, der er dækket med jord og græs, og hvor de fugleinteresserede kan tage kikkerten frem. Foto: Ulrik Pedersen
Lyt til artiklen

Sort Sol, Kommandørgården, østerssafari og dansk øliv. Der er rigeligt af gode grunde til at besøge Rømø i Nationalpark Vadehavet. Og nu er der kommet endnu en. Navnet er Juvre Engsø. Et 23 hektar stort naturområde, der både er klimasikring, etablering af ny natur og formidling af netop den natur, der kan opleves i det nye område.

Det fortæller udviklingskonsulent i Nationalpark Vadehavet Henrik Mikaelsen, der især forventer at se fugleinteresserede strømme til Juvre Engsø.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her