Det er familiens første autocampertur. De beslutter at kalde det en ‘testtur’ for at banke forventningerne helt i bund; de vil prøve det af, lære autocamperlivet at kende og finde ud af, om det er en ferieform, de kan se sig selv i fremover.  Kollage: Freja Juul Pedersen. Foto: Privatfoto

I en autocamper kan du nemt komme rundt til mange forskellige oplevelser i Danmark. Politiken har sendt en familie af sted for at blive klogere på autocamperlivet, på kultur og natur, men også på egne grænser, når drømmene falder.

Autocamperkaos hos småbørnsfamilie: »Har vi slet ikke fattet, hvordan en autocamperferie skal udfolde sig?«

Det er familiens første autocampertur. De beslutter at kalde det en ‘testtur’ for at banke forventningerne helt i bund; de vil prøve det af, lære autocamperlivet at kende og finde ud af, om det er en ferieform, de kan se sig selv i fremover. Kollage: Freja Juul Pedersen. Foto: Privatfoto
Lyt til artiklen

Vi har snakket om det i flere år. At tage huset på ryggen og lære børnene mere om Danmark, at gøre dem bekendte med kort og afstande, åbne deres verden og fortælle dem historier om de byer og områder, vi besøger. Og nu skal vi af sted mod det danske, ganske land!

Vi skal på Danmarksekspedition med vores tre unger, vi skal på autocampertur. Sådan én har vi nemlig lejet over fem dage, og det er stort, for vi har snakket om det i flere år. Og hvis det går, ja hvis det ender med at blive en kæmpe succes, så drømmer vi om autocamperture til Norge, Tyskland – måske om på den anden side af jorden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her