Chimpanseskrig fra trætoppe og brusende floder: På vandring i Ugandas månebjerge

Der er udsigt til de nederste gletsjere fra den sidste lejrplads i 4.500 meters højde. Ifølge vores lokale guider er det her et af de steder i Rwenzori-bjergene, hvor guderne bor.
Der er udsigt til de nederste gletsjere fra den sidste lejrplads i 4.500 meters højde. Ifølge vores lokale guider er det her et af de steder i Rwenzori-bjergene, hvor guderne bor.
Lyt til artiklen

Snestormen og frostgraderne bed i kinderne, og jeg hev efter vejret i den tynde luft. Den summende tropiske regnskov under os syntes meget langt væk her på Margherita Peak i 5.109 meters højde, toppen af Afrikas tredjehøjeste bjerg.

Det var 1.866 år siden, at grækeren Ptolemæus indtegnede Månebjergene på sine kort over Nilens kilder, og det var 110 år siden, at de af en italiensk ekspedition var blevet besteget første gang – så vidt vides havde ingen lokale tidligere været helt oppe på toppene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her