Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Danske Visakort ramt af betalingskoks i London

Visse danske kreditkort driller for tiden i London. Her er det nok ligegyldigt, hvilket betalingskort, man har.  I mandags var der strejke i Londons undergrund, og det gav et voldsomt pres på busserne.
Visse danske kreditkort driller for tiden i London. Her er det nok ligegyldigt, hvilket betalingskort, man har. I mandags var der strejke i Londons undergrund, og det gav et voldsomt pres på busserne.

Et dansk Visa/dankort kan for tiden ikke betale for en køretur i Londons busser og tog. Det har ellers siden slutningen af 2015 været let at bruge kortet, hvis det var af den kontaktløse type. Man skal nemlig føre kortet hen til en læser, hvor man tjekker ind til bussen eller undergrundstoget, og så rejser man automatisk til laveste billetpris.

Politiken har inden for de seneste uger hørt fra læsere, der ikke kunne få kortet til at fungere på den måde, som det skulle.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her