MS Roald Amundsen kan skifte mellem at sejle på batteri og flydende naturgas. Det udskiller 20 procent mindre CO2 end andre skibe af samme størrelse.

Nu sejler verdens første hybrid-ekspeditionsskib

MS Roald Amundsen kan switche mellem at sejle på batteri og flydende naturgas. Foto: Hurtigruten/Espen Mills
MS Roald Amundsen kan switche mellem at sejle på batteri og flydende naturgas. Foto: Hurtigruten/Espen Mills
Lyt til artiklen

I begyndelsen af juli sejlede Hurtigrutens første hybrid-ekspeditionsskib for første gang. Det er dermed blevet verdens første krydstogtskib, der kan skifte mellem at sejle på batteri og flydende naturgas – ligesom vi kender fra hybridbiler, der også kan køre en vis distance på el.

Skibets mulighed for at sejle udelukkende på batteriernes strøm i begrænsede perioder vil i det tidsrum betyde nul brændstofforbrug og nul udledning. Ifølge Hurtigruten sker købet af det nye skib for at drive hele krydstogtbranchen i en mere bæredygtig retning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her