Holder du aktiv ferie på den franske ø, står den ofte på en vandretur på den 180 kilometer lange strækning GR20 fra nord til syd. Men strækningen er hårdt plaget af turister, og øen har gode alternativer til dem, der gerne vil være aktive på rejsen. Her får du tre fra regionen Balagne.

Korsika er et pletskud for aktive rejsende

Coasteering er en sport, hvor du bevæger dig langs kyster blandt andet med en zipline. Foto: Balagne Montagne
Coasteering er en sport, hvor du bevæger dig langs kyster blandt andet med en zipline. Foto: Balagne Montagne
Lyt til artiklen

1 Vandsport ved Algajolas kyster

Den sandfarvede fæstning fra 1600-tallet dukker op som et stort massiv på vores venstre side. Med instrukser fra vores guide, Roman, forsøger jeg at ændre retning og møve min røde kajak i retning mod byens vartegn fra middelalderen, der tårner sig op og kaster mørke skygger på havoverfladen.

Nogle få turister går rundt på fæstningen, tager billeder af alderdommen og sætter sig og nyder junisolen. Turistmylderet lader vente på sig, indtil sommeren for alvor begynder, forklarer Roman.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her