Friskmalket mælk forvandles til hårde og bløde alpeoste i en hytte på bjergsiden. Turen op til bjergmejeriet er malerisk og ostene fristende.

Med kabinelift og travesko til alpemejeriet

Foto: Mette Guldagger
Foto: Mette Guldagger
Lyt til artiklen

Ost må kun kaldes alpeost, hvis mælken kommer fra køerne på bjergsidernes syregrønne græs, og osten fremstilles i højderne.

Så der er en grund til, at en ung rødkindet kvinde med tørklæde om håret, kæmpe gummistøvler og forklæde står i en hytte på det, der om vinteren er en skipist, og rører i et enormt kar med 920 liter lun mælk. Hun er både mejerist og guide i mejeriet på Clavadaler Alp.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her