Dansk Studie Center, der sender danske unge på højskolerejser til udlandet, har tre grupper af danske unge af sted til det sydamerikanske land Ecuador. Nu er de strandet, fordi landet har lukket grænser og lufthavne.

Omkring 100 unge danskere er strandet i Ecuador: 33 bor i telt i baghaven hos gæstfrie lokale

Der måtte sættes telte op i haven hos et gæstfrit par, da 33 unge ankom til Quito onsdag aften og ikke kunne få noget sted at bo. Foto: Lisbeth Brandt-Erichsen
Der måtte sættes telte op i haven hos et gæstfrit par, da 33 unge ankom til Quito onsdag aften og ikke kunne få noget sted at bo. Foto: Lisbeth Brandt-Erichsen
Lyt til artiklen

»Kære Tina. Jeg er nødt til lige at have fokus her. Situationen har udviklet sig yderligere, men du hører fra mig i aften eller i morgen«.

Sådan lød meldingen fra Lisbeth Brandt-Erichsen onsdag eftermiddag, efter vi havde haft kontakt i løbet af dagen. Derefter blev der stille på Messenger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her