Jesper Zachariassen er manden, der får puslespillet til at gå op, når SAS sender et fly til en helt ny destination med ultrakort tid til at planlægge flyvningen.

Nyt særfly mod Lima i nat: Hver afgang kræver syv piloter og 14 stewardesser

Strandede danskere fra Peru landede fredag i Kastrup Lufthavn. Næste fly  fra Lima lander i Stockholm, og har formentlig også et par danske statsborgere med. Bag alle særfly ligger en omfattende og intens planlægning. Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Strandede danskere fra Peru landede fredag i Kastrup Lufthavn. Næste fly fra Lima lander i Stockholm, og har formentlig også et par danske statsborgere med. Bag alle særfly ligger en omfattende og intens planlægning. Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Lyt til artiklen

Der pakkes helt særlige madpakker, uddeles masker til besætningen og udregnes brændstofforbrug på højtryk, mens SAS gør klar til at sende endnu et par særfly ud i verden for at hente nordiske borgere hjem.

Flyene kræver en særlig besætning, der arbejder efter helt usædvanlige regler. Landings- og overflyvningstilladelser, som må skaffes i sidste øjeblik. Og fuldkommen styr på det grej og den lufthavn, man skal lande i.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her