Jesper Zachariassen er manden, der får puslespillet til at gå op, når SAS sender et fly til en helt ny destination med ultrakort tid til at planlægge flyvningen.
Nyt særfly mod Lima i nat: Hver afgang kræver syv piloter og 14 stewardesser
Strandede danskere fra Peru landede fredag i Kastrup Lufthavn. Næste fly fra Lima lander i Stockholm, og har formentlig også et par danske statsborgere med. Bag alle særfly ligger en omfattende og intens planlægning. Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Der pakkes helt særlige madpakker, uddeles masker til besætningen og udregnes brændstofforbrug på højtryk, mens SAS gør klar til at sende endnu et par særfly ud i verden for at hente nordiske borgere hjem.
Flyene kræver en særlig besætning, der arbejder efter helt usædvanlige regler. Landings- og overflyvningstilladelser, som må skaffes i sidste øjeblik. Og fuldkommen styr på det grej og den lufthavn, man skal lande i.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.