Et solbrunt par med en kæmpe rullekuffert lyser op blandt forretningsfolk med hurtige skridt og rygsækbærende svenskere, der skal nå et tog fra Københavns Lufthavn.
Her er langt mellem ankomsterne sådan en onsdag morgen. I lange perioder kommer ingen ud af de porte, der plejede at åbne sig for globetrottere og charterturister i hobetal, mens familier og venner stod klar med flag og kys. Eneste modtagelse i dag er et par lufthavnsvagter i neongule veste.
Men nu er flyet landet fra græske Thessaloniki, og Mette og Ole Sørensen var med efter en ferie, der blev længere end planlagt.
»Vi har følt, at det var lidt usikkert at rejse, det er derfor, vi først tog afsted nu, mere end et halvt år efter alt det her med corona skete«, siger Ole Sørensen. Bag ved masken kan man se, at næsen skaller en smule, parret har haft godt med sol på deres feriested.
Ferien kom på plads, netop som smittetallet begyndte at stige for alvor i Danmark.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind