Freelancejournalisten Ota Tiefenböck har specialiseret sig i Øst- og Centraleuropa. Nu udgiver han togrejsebøger på stribe til landene i området, for han vil gerne have danskerne ud på ukendte skinner.

Det er østpå, at de store togoplevelser venter

De seneste år er flere rejsebøger om togrejse udkommet. Senest et par stykker i serien ’På togrejse i ...’ af journalisten Ota Tiefenböck. Kollage. Originalfoto Jens Dresling
De seneste år er flere rejsebøger om togrejse udkommet. Senest et par stykker i serien ’På togrejse i ...’ af journalisten Ota Tiefenböck. Kollage. Originalfoto Jens Dresling
Lyt til artiklen

De seneste 10 år har Ota Tiefenböck rejst på kryds og tværs af Øst- og Centraleuropa for at dække området for en række danske aviser. Og som oftest er det sket med tog.

Ikke kun fordi det er praktisk og billigt, men også fordi »du får dig selv med på rejsen, ser landskabet glide forbi, kommer i kontakt med andre mennesker og lærer en masse om det land, du rejser i. Der kommer en form for nærhed til landet, når du kører med tog«, som det lyder fra Ota Tiefenböck.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her