Du kan bruge flere timer i spaafdelingen på Ästad Vingård uden at blive rastløs. Alene de otte forskellige saunaer kræver god tid. Og nå ja, den på værelset.

Er du vild med sauna? Så tag til dette sted i Sverige

Saunaen Pine med 80 grader og bygget med lokalt bøgetræ med kæmpe panoramavinduer er et must go på Åstad Vingård. Foto: Eva Holtegaard-Kasler
Saunaen Pine med 80 grader og bygget med lokalt bøgetræ med kæmpe panoramavinduer er et must go på Åstad Vingård. Foto: Eva Holtegaard-Kasler
Lyt til artiklen

Der går et godt stykke tid, før jeg finder ud af, hvad det er ved spahotellet Ästad Vingård, der er så specielt. Men da jeg tager en iskold dukkert efter en tur i sauna, hører jeg svaret fra en kvinde i poolen.

»Det er, som om stedet rører ved alle ens sanser. Der er dufte, ro, lyde og de smukkeste blomster at se på«, siger hun til sin medrejsende, mens hun lægger sig på ryggen og flyder. Senere finder jeg ud af, at hun arbejder i den danske spabranche, så hun ved nok, hvad hun snakker om.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her