Rejsebureauerne udsender blandede opgørelser over salget af sommerrejser mellem jul og nytår, som normalt er at højsæson for sommersalget.

Sommerferien begynder i julen

Rhodos og Cypern. er store trækplastre hos TUI: Da de åbnede under coronaen blev mange rejsende så begejstrede for dem, at de påny har købt rejser dertil.. Foto: Morten Langkilde
Rhodos og Cypern. er store trækplastre hos TUI: Da de åbnede under coronaen blev mange rejsende så begejstrede for dem, at de påny har købt rejser dertil.. Foto: Morten Langkilde
Lyt til artiklen

Når julegaverne er pakket ud, og julemaden sat til livs, begynder familien Danmark at planlægge og bestille sommerferien. Tidligere sad familierne omkring spisebordet med rejsebureauernes kataloger, men i dag foregår det for størstedelens vedkommende via computerskærme.

Høj inflation, krig og corona fik bureauernes ledelser til at følge salgstallene i dagene 26.-28. december nøje, og rejsearrangørerne kommer da også med lidt blandede meldinger, når det gælder julesalget.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her