Politiken er gået i den franske forfatter Michel Houellebecqs fodspor og har besøgt nogle af de mange hoteller, han skriver om i sine bøger.

Fransk stjerneforfatter elsker at skrive om hoteller. Politiken har besøgt dem

Lyt til artiklen

En aften i marts 2014 havde Hôtel Beau Site i den franske pilgrimsby Rocamadour en usædvanligt udseende gæst, der lignede alt andet end en gennemsnitlig turist. Ved bord 2 i hotellets restaurant sad en midaldrende mand i en alt for stor, gammel frakke og med en sideskilning i håret, der faldt ned til midt på ansigtet.

»Han så lidt speciel ud. Alene hans lidt trætte måde at gå på var anderledes«, husker Robby Menot, der var på arbejde som tjener den aften.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her