Karin Møller-Olsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Karin Møller-Olsenhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Langrend er i fremmarch i Paznaun-dalen i Tyrol, men endnu er der god plads på løjperne i den snesikre højalpine dal. Her arbejder en lavinekommission dagligt med sikkerheden, for dalen har det største antal laviner i Tyrol.

»Det er endnu lidt af en hemmelighed, at der er så fine langrendsløjper her«

Lyt til artiklen

Indtil for nylig var langrend noget, man kun begav sig af med, hvis man ikke længere kunne stå på ski. Det var sådan: ski – langrend – dø«, siger Franz Türtscher med et grin.

Rejsedeklaration Paznaun-dalen i Tyrol

Karin Møller-Olsenhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her