Kender du landene der ikke fandtes for 20 år siden?

6. Kosovo

Kosovo er bestemt ikke et sted, der glitrer i rejsekatalogerne, men vil du opleve en stat, der kun har eksisteret i få år, skulle du overveje Kosovo, der den 17. februar 2008 udråbte sig selv som selvstændig stat. Tidligere var det en provins i Serbien, som var blevet sat under administration af FN i 1999. Men i dag er det dog langt fra alle lande, der anerkender Kosovo som en selvstændig republik. 22 ud af 27 lande i Europa - inklusiv Danmark - gør, mens nabostaten Serbien kort efter erklærede, at landet aldrig vil anerkende Kosovo. Den linje er støttet af Rusland. Kosovo er medlem af Verdensbanken, men medlemskab af FN er stadig ikke blevet en realitet, blandt andet fordi Rusland nedlægger veto. Som rejseland er Kosovo nærmest jomfrueligt, men tænk på, hvilket alternativ landet kan være til de natur- og vandremuligheder, som nabolandene Slovenien, Kroatien og Bosnien-Hercegovina er begyndt at lokke turisterne med.

Her er 2011's billigste ferielande

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her