Nye vanvittige rutsjebaner i 2010

Adrenalinsus, tarmslyng og armene over hovedet. Nu kan speednørderne og rutsjebanefolket godt begynde at glæde sig. For 2010 giver debut til en lang række forlystelser verden over. Rutsjebane-branchen er nemlig sådan indrettet, at udviklingen af nye – og skrækindjagende – fartoplevelser er 100 pct. nødvendig for at kunne holde fast i kunderne og trække nye til.

Det fortæller Andreas Veilstrup Andersen, der er direktør i den europæiske afdeling af International Association of Amusement Parks and Attractions, som er international brancheorganisation for forlystelsesparker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her