Sedona: Postkortsmukke klippeformationer

KLIPPER. Sedona er fyldt med de karakteristiske røde klipper.
KLIPPER. Sedona er fyldt med de karakteristiske røde klipper.
Lyt til artiklen

Den mest idylliske rute går fra Flagstaff via Oak Creek Canyon og Highway 89A. Alternativt, og knap så idyllisk, kan du tage motorvej I-17 sydpå og dreje ind ad Highway 179. Dog er selve 179’eren en vidunderstrækning på knap 40 km, og den fører ligesom 89A direkte til hjertet af Sedona.

Området huser flere statsparker, så vælg én af parkerne på forhånd, for én er mere end nok til et dagsprogram. Adgang til Sedonas parker kræver adgangsbillet, og det klares nemmest ved indgangen til parkerne. Adgang til eksempelvis Red Rock State Park koster 10 dollars for en bil med op til fire personer, og netop Red Rock State Park er anbefalelsesværdig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her