Drop bilen i New York

Lyt til artiklen

New York ligger og frister, hvis man er på biltur i det østlige USA. Det kunne jo være spændende at komme derind en dag eller to, men man står lige med et problem: Hvad skal man gøre med den bil, man har lejet?

De folk, der er så fornuftige at flyve til New York, kan nøjes med at bekymre sig om de høje hotelpriser, men her har bilisten en fordel. Man kan nemlig indlogere sig i New Jersey, som godt nok ikke er ret spændende, men til gengæld kan man fint bo for 50 til 60 dollar per nat (svarende til 300-350 kroner) – og så er man kun en kort køretur fra det langt mere tillokkende Manhattan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her