Bo Lidegaard blev fuppet af en høne i Chinatown

Se hvor Bo Lidegaard har fået sit bedste feriemåltid.
Se hvor Bo Lidegaard har fået sit bedste feriemåltid.
Lyt til artiklen

Min første rejse ...
Var snarere rejserne mellem Danmark og Grønland, hvor jeg boede med mine forældre som barn. Jeg husker især Catalina-flyet, der landede på vandsøen ved Nuuk. Det var en stor oplevelse for en lille dreng at være om bord på den lille maskine.

Da jeg var en 1. klasse-skoledreng, rejste vi hjem til Danmark efter årene i Grønland. Mine forældre valgte, at vi skulle sejle med kutter fra Nuuk til Narsarsuaq, hvor den rigtige lufthavn lå til den videre færd mod Danmark. Vi sejlede ned langs kysten, og det var en fantastisk tur, hvor jeg fik det store møde med den grønlandske natur til søs.

Min bedste rejse ... Var den månedslange rejse rundt i Europa med Interrail og ved at blaffe, da jeg var blevet kæreste med min kone, dengang vi var 19 år. Det var en super low-budget-rejse gennem Jugoslavien, Grækenland, Italien og Frankrig. Det var strabadserende, og vi var ludfattige, men turen havde sine momenter og var alligevel fantastisk.

Felix Smith: »Jeg var ved at dø undervejs«

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her