Her er Europas sidste sommersol

Lyt til artiklen

Er det svært at tage afsked med sommeren? Var den for kort? Føles det som om, at der allerede nu er alt, alt for lang tid til næste forår? Der er flere muligheder for at forkorte efterårsregnen og vintermørket – syd for alperne er vandet visse steder op til 26 grader varmt.

Mest solsikkert ser det ud til at være på Balkanhalvøen og i den østligste del af Europa, hvor temperaturerne ligger nogenlunde stabilt på 30-35 grader. Her har klassiske græske og spanske destinationer fået stærk konkurrence af nye turistlande som Kroatien og Montenegro. Er man til de romanske lande, er der også god sensommersolskin i blandt andet Sydfrankrig og på Madeira.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her