Drikkepenge er en pligt på mange feriedestinationer

Lyt til artiklen

Sir, De skal ikke tænke på drikkepenge. Vi har inkluderet 20 procent oven i regningen. Det gør vi automatisk på selskaber med seks personer eller derover. Ha’ en god aften«. Servitricen Melissa har været opmærksomheden selv og med til at gøre en 50 års fødselsdag til en uforglemmelig aften i restaurant Aquavit på 55. gade i New Yorks Midtown. Alligevel ville Deres udsendte måske godt selv have været med til at bestemme, hvorvidt drikkepengene skulle være nøjagtig 86,20 dollar - 485 danske kroner - eller måske lidt mindre. Sådan er det imidlertid på mange amerikanske restauranter, hvor selskaber består af seks eller flere. Personalet lægger automatisk 18-20 procent oveni. På de fleste amerikanske restauranter, cafeer, dinere og andre spiseetablissementer forventer personalet nu 15-20 procent i drikkepenge.

LÆS OGSÅ Ferie-guide: Så meget bør du give i drikkepenge

På hotellet får værelset en ekstra omgang, hvis gæsten dagligt smider et par dollar til stuepigen, hvilket Turengårtil.dk ikke undlod under et ophold på Hotel Belleclaire på Upper West Side I New York. Resultat: Værelset var som blæst, og der var fyldt op med nye sæber, shampoo, rene håndklæder og masser af toiletpapir.

Selv om New Yorks taxachauffører har forbedret deres image i de senere år, kommer gamle dages uforskammethed hurtigt op til overfladen igen, hvis passageren ikke spæder mindst 15 procent til i drikkepenge.

Amerika er bilernes land, men der er dog også folk, som tager toget. I togkiosken på en tur fra New York til Washington D.C. med togselskabet Amtrak har togstewarden demonstrativt anbragt en lille skål med endollarsedler på disken. Og med mange ventende kunder stående bagved, virker det næsten helt naturligt at smide de to dollar i skålen, man får tilbage på en tier for indkøb af en kop kaffe, en vand og en uspiselig hotdog.

I Danmark er der ingen minimumsløn, fortæller Jan Mathisen, som er næstformand i Hotel & Restauration i Københavns-området under fagforeningen 3F, men »hvis restauranten eller cafeen har overenskomst, skal servitricer og tjenere have 120 kroner i timen, men en dygtig, faglært tjener hun kan tjene 150-160 kroner i timen. Men tjenere kan også gå for 100 kroner eller i princippet 10 kroner i timen, hvis arbejdsgiveren ikke har overenskomst«.

Hvordan ser du på drikkepenge?

»Jeg går ind for både en overenskomstmæssig løn og drikkepenge. Hvis du har haft en dejlig oplevelse på en restaurant, synes jeg, at det er en god anerkendelse at belønne personalet med drikkepenge, men jeg håber, at de deler med opvaskere, kokke og så videre, for der er tale om teamarbejde, men arbejdsgiverne må ikke inddrage drikkepengene til sig selv«.

I Danmark skal servitricer og tjenere selv opgive drikkepenge til skattevæsenet. I flere amerikanske stater, hvor lønnen er sat efter forventet indkomst, beskattes medarbejderne af en højere indtægt end den, der fremgår af deres lønseddel.

Bakshish er et af de første ord og måske det eneste, som rejsende til Egypten lærer. Bakshish er en væsentlig del af hverdagen både for turister og egyptere, og det gælder om at have lommen fuld af egyptiske etpundsedler. Et pund er cirka lig en krone.

En stor del af lønnen
Egypternes bakshish kan virke irriterende, men drikkepenge er faktisk en stor del af mange egypteres løn. Drikkepenge er med til at løse en lille del af Egyptens kolossale fattigdomsproblem og redde hverdagen for mange fattige familier.

Rejsebureauet Atlantis Rejser udleverer en lille folder med gode råd til sine Egypten-rejsende, hvor der om drikkepenge bl.a. står, at »i den egyptiske turistindustri er lønnen næsten udelukkende baseret på drikkepenge. Derfor forventer alle egyptere, du er i kontakt med på rejsen, at få drikkepenge«.

Bureauet giver også en række anvisninger på, hvor meget turisten skal betale i drikkepenge for de forskellige ydelser. Atlantis Rejser foreslår 5-10 procent oven i regningen på restauranter. Drageren skal have cirka to egyptiske pund per kuffert. Rengøringsmanden bør også få to pund per person per dag.

Hvis man vil have ekstra god betjening hos tjeneren og rengøringsmanden, er det en god ide give dem hver 30-40 pund den første dag ifølge Atlantis Rejser. Den rejsende skal beregne cirka 200-250 kroner per uge i drikkepenge.

På krydstogter og rundrejser tilbyder flere bureauers rejseledere at samle drikkepenge ind og fordele dem til lokale guider, chauffører, skibsbesætninger osv. Atlantis Rejser konkluderer sine Egypten-råd med følgende sætning:

»Det er ikke frivilligt, om man vil betale drikkepenge, men det er frivilligt, om man vil lade rejselederne tage sig af det«.

Rejsebogsforlaget Bradt har netop udgivet ’Tips on Tipping - A global Guide to Gratuity Etiquette’ af Carole French og Reg Butler, som giver råd om drikkepenge i 130 lande. 224 sider, 105 kroner. Har du Pluskort, kan bogen købes med 20 pct. rabat i Politikens Boghal eller via politiken.dk/plus. www bradtguides.com

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her