Rejs med ned i verdens dybeste huler

Lyt til artiklen

2.191 meter. Så langt er det indtil videre lykkedes os mennesker at klatre ned i jordens indre. Rekorden er sat i Voronya-hulen i Georgien. En rekord, der er til for at blive slået. For lige siden forfatteren Jules Verne i 1864, med romanen Rejsen til Jordens Indre, formulerede menneskets elementære fascination af at udforske det inderste af jordkloden, har hule-udforskere forsøgt at finde de dybeste huler. Se med det samme: Se med det samme:

"Der er en elementær drivkraft i at udforske det nye og ukendte," siger Mathias Willerup, der siden begyndelsen af 90'erne selv har klatret rundt i over 100 huler fordelt på seks forskellige lande.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her