2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Professor fra DTU fælder hård dom over punktligheden på DSB’s eneste udlandskorridor, ruten til Hamburg. DSB forsvarer sig med omfattende sporarbejde.

Vigtig togrute for danske rejsende er plaget af »exceptionelt ringe punktlighed«

Hovedbanegården i Hamburg er det store knudepunkt for danske togrejsende, der derfor er meget udsatte, når togene fra Danmark er forsinkede. Foto: Thomas Borberg
Hovedbanegården i Hamburg er det store knudepunkt for danske togrejsende, der derfor er meget udsatte, når togene fra Danmark er forsinkede. Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Det har ikke være en sjov sommer for DSB på selskabets Hamburg-rute. 57,5 procent af samtlige tog på ruterne mellem Aarhus og København og Padborg, grænsestationen, som DSB kan måle til, har været forsinket i perioden fra 12. juni til 6. august. Det fortæller DSB’s informationschef, Tony Bispeskov.

»Det er bestemt ikke tilfredsstillende, og det har vi naturligvis en dialog med Deutsche Bahn (DSB’s samarbejdspartner på Hamburg-ruten, red.) om«, siger Tony Bispeskov, der dog også godt ved, at det for kunderne er uinteressant, hvem der er operatør, men at det kun den kundeoplevede punktlighed gælder.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her