Emma Navarro, der er født i New York, blev i US Open-semifinalen slået af verdens nummer to, Aryna Sabalenka.

Sabalenka besejrer hjemmebanedarling og når US Open-finale

Den belarusiske tennisspiller Aryna Sabalenk lod sig ikke ryste af, at det amerikanske publikum naturligt nok heppede på amerikanske Emma Navarro under opgøret på Arthur Ashe Stadium. Foto: Mike Frey-Imagn Images
Den belarusiske tennisspiller Aryna Sabalenk lod sig ikke ryste af, at det amerikanske publikum naturligt nok heppede på amerikanske Emma Navarro under opgøret på Arthur Ashe Stadium. Foto: Mike Frey-Imagn Images
Lyt til artiklen

Den belarusiske tennisspiller Aryna Sabalenka, der er nummer to på verdensranglisten, er klar til US Open-finalen for andet år i træk.

Det står klart efter en sejr i semifinalen natten til fredag dansk tid.

Her besejrede hun amerikanske Emma Navarro, der er nummer 12 i verden og født i New York, hvor grand slam-turneringen finder sted.

Sabalenka vandt med cifrene 6-3, 6-7.

Hun lod sig således ikke ryste af, at det amerikanske publikum naturligt nok heppede på Navarro under opgøret på Arthur Ashe Stadium.

»Venner, først nu hepper I på mig. Wow, det er altså lidt for sent«, sagde Sabalenka efter kampen med et smil på læben.

»Det betyder virkelig meget, og selv om I hepper på hende, så havde jeg stadig gåsehud over, at I jublede så meget. Det var helt fantastiske omgivelser at spille i«, lød det fra den hårdtslående belaruser.

Sabalenka har under den igangværende US Open-turnering i gennemsnit haft det hårdeste forhåndsslag af alle - på tværs af både mænd og kvinder.

I finalen møder hun vinderen af den anden semifinale mellem amerikanske Jessica Pegula og tjekkiske Karolina Muchova. Tilskuerne i New York har dermed stadig en chance for at se en amerikaner gå hele vejen til finalen.

Kvindernes verdensetter og turneringens nok største favorit, polske Iga Swiatek, blev natten til torsdag sendt ud af US Open af Jessica Pegula.

Dermed må verdens nummer to, Sabalenka, betragtes som favorit, uanset om modstanderen i finalen hedder Pegula eller Muchova.

26-årige Sabalenka har to grand slam-titler på cv’et. De blev vundet i år og sidste år ved Australian Open i Melbourne.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her