Siden årsskiftet har et af landets største sportsforbund, Dansk Rideforbund, været under noget, der ligner regulær nedsmeltning. I denne uge blev direktøren sygemeldt.
Efter et år med intern krig i Dansk Rideforbund nåede dramaet nye højder i denne uge
I august måtte den ny formand for Dansk Ride Forbund Dan Boyter (th.) stille op til møde om dyrevelfærden i dressursporten hos minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, Jacob Jensen (V). Men uroen fortsætter. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Der var hverken pressemeddelelser eller udmeldinger på sociale medier, da Dansk Rideforbunds direktør i denne uge blev sygemeldt på ubestemt tid. Alligevel tiltrak sygemeldingen sig opmærksomhed i hesteverdenen og blev omtalt i hestemedier.
Direktørens sygemelding kom nemlig efter en voldsom periode for rideforbundet, hvor bestyrelsesmedlemmer har bekriget hinanden offentligt, en dyrlæge har sagt op i protest, og en prinsesse har forladt sin ærespost.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.