Fifa-præsident Gianni Infantino brugte sine sidste bemærkninger til at adressere kritikken af VM-værtskaberne.

Fifa-præsident: VM kan forbedre menneskerettigheder

Lyt til artiklen

VM kan føre til varige ændringer til det bedre.

Det var budskabet fra Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) præsident, Gianni Infantino, da han efter tildelingen af VM-værtskaberne i 2030 og 2034 kom med sine afsluttende bemærkninger.

Særligt Saudi-Arabiens VM i 2034 er genstand for stor bekymring fra menneskerettighedsorganisationer og fagbevægelser, men også slutrunden i 2030 Marokko, Spanien og Portugal har været under lup.

Her har Amnesty International tidligere nævnt risikoen for udnyttelse af migrantarbejdere og menneskehandel.

Men Infantino er ikke bekymret for værtsnationerne.

»Vi er bevidste om kritikere og den frygt, der er. Jeg stoler fuldt ud på, at vores værter tager hånd om alle de åbne punkter fra processen og leverer verdensmesterskaber, der lever op til verdens forventninger«, siger Fifa-præsidenten på forbundets virtuelle kongres.

»i forventer og ser frem til sociale forbedringer og positiv indvirkning på menneskerettigheder. Det er et af de ansvarsområder, man har som VM-vært«.

»Verden ser med, og det er positivt, at spotlightet ved en begivenhed som VM er på, hvad der kan og bør forbedres, så det kan blive adresseret effektiv, og der kommer varige forandringer«, lyder det fra Gianni Infantino.

Fifa har givet Saudi-Arabiens bud den højeste bedømmelse nogensinde i sin vurdering at kandidaturet.

Golfstaten scorede 419,8 ud af 500 og fik primært grønne vurderinger efter trafiklysmodellen. Det mest kritiserede punkt var ’menneskerettigheder’, som kastede en gul bedømmelse af sig.

Værterne bedømmes blandt andet også på stadioner, faciliteter, transport og kommercielle muligheder. Til sammenligning scorede 2030-buddet fra Spanien, Portugal og Marokko 416,8.

ritzau

Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her