Curling-DM og VM-tur afgjort med sidste sten

Viceskipper Madeleine Dupont (i rødt) satte den sidste sten, der afgjorde årets DM-finale for kvinder.
Viceskipper Madeleine Dupont (i rødt) satte den sidste sten, der afgjorde årets DM-finale for kvinder.
Lyt til artiklen

Curling via tv fået vist en større offentlighed, at det rent faktisk kan være en spændende sportsgren, men det blev lidt mere spændende end Madeleine Dupont brød sig om, da hun i dag sikrede, at Tårnby genvandt kvindernes DM-finale.

»Det var meget, meget spændende. Lidt for spændende, for det var meget tæt på at mislykkes«, siger Madeleine Dupont til Politiken.dk om den allersidste sten, der afgjorde DM efter ni indledende kampe og tre finaler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her