Norge melder nu særdeles positivt ud overfor Sverige, som ikke har lagt skjul på, at man drømmer om at arrangere EM-slutrunden i fodbold i 2016 sammen med et andet skandinavisk land. »Vi har signaleret overfor svenskerne, at vi er vældig positive til EM-slutrunden. Det norske fodboldforbund står 100 procent bag«, siger formanden for det norske fodboldforbund (NFF), Sondre Kåfjord, til den norske avis VG. Planerne er svenskernes, der senest arrangerede EM i 1992. Tidligere har generalsekretær i DBU, Jim Stjerne Hansen, udtrykt stor tvivl om Danmarks eventuelle rolle i forsøget på at arrangere slutrunden i et samarbejde. »Jeg vil ikke afvise noget, men der er lang vej, hvis vi skal være med til at arrangere EM i 2016. Jeg vil sige, det er lige så sandsynligt som, at Danmark søger om OL«, sagde Jim Stjerne Hansen således til Berlingske Tidende i august.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























