Et pandebånd med tagrende

Var det noget med et internationalt patent på en svedtagrende? Opfinderen, Johnny Lauritzen fra Hvidovre, nøjes med sit danske patent og giver det internationale væk.   Foto: Thomas Borberg
Var det noget med et internationalt patent på en svedtagrende? Opfinderen, Johnny Lauritzen fra Hvidovre, nøjes med sit danske patent og giver det internationale væk. Foto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Sveden drev ned ad panden på Johnny Lauritzen fra Hvidovre, mens han knoklede i romaskinen. Så fik han en ide: »Jeg konstruerede et pandebånd i plastik, hvor sveden bliver ledt væk. Så har du slet ikke det problem, at sveden løber ned i øjnene og irriterer. Almindelige svedbånd i frotté suger bare fugtigheden, og på ganske kort tid bliver de en ren varmekedel at rende rundt med. Mit pandebånd virker som en tagrende og sættes fast på panden med dobbeltklæbende medicinsk tape. Så kan du dyrke al den sport, du har lyst til, eller du kan arbejde i haven, for du bliver slet ikke generet og skal ikke tørre dig hele tiden. Det er også alle tiders på arbejdspladser, hvor man sveder meget«, forklarer Johnny Lauritzen. Plads til reklamer I sportssammenhæng er det heller ikke uvæsentligt, at der er god plads til reklamebudskaber på pandebåndet, påpeger han. Det danske patent er hjemme, men tagrendepandebåndets opfinder har måttet opgive at sikre sig et internationalt patent. »Det vil kræve rigtig mange penge - som jeg ikke har. Derfor har jeg besluttet at forære muligheden for at få det internationale patent væk. Kvit og frit. Man kan ringe til mig på 26 86 28 84, hvis man er interesseret. Men det skal gå stærkt, for fristen udløber den 12. i denne måned«, siger Johnny Lauritzen. Det kan godt give én sved på panden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her