Danmark spillede sig helt som ventet i finalen ved EM i badminton for hold, da det blev til en sejr på 3-1 over Tyskland i Den Bosch i Holland. Favoritterne sørgede for de danske sejre, da Jens Eriksen og Mette Schjoldager vandt mixed doublen, Peter Gade sejrede i herresingle, mens Mathias Boe og Carsten Mogensen sikrede den tredje danske sejr i herredouble. Nederlag i damesingle Eneste nederlag gik til Danmarks bedste damesinglespiller Tine Rasmussen, der måtte se sig besejret af den stærke Xu Huaiwen. Det danske badmintonhold står nu som favoritter i tirsdagens finalekamp om guldet, da modstanderen i finalen bliver Holland, der vandt en tæt kamp mod England med 3-2. Danmark står på papiret langt bedre end hollænderne i både herresingle, herredouble og mixed double.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak