Ganske som ventet sikrede cykelrytteren Floyd Landis sig søndag den samlede sejr i etapeløbet Tour de Georgia. Sjette og sidste etape blev sluttet af med tre omgange i Alpharetta, og her var den argentinske sprinter Juan Jose Haedo hurtigst og kom først over målstregen. Floyd Landis kom ind med hovedfeltet, og amerikaneren kunne efterfølgende lade sig tiljuble af sine landsmænd som samlet sejrherre i løbet. CSC-ryttere i angreb I starten af etapen var Allan Johansen fra Team CSC med i et længere udbrud, og Allan Johansens holdkammerat David Zabriskie forsøgte sig uden held med et angreb på etapens sidste kilometer. Floyd Landis grundlagde sin sejr med en triumf på løbets enkeltstart, og han virker som et realistisk bud på en topplacering, når Tour de France afvikles i juli.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce