Efter 10 år som fransk landsholdsspiller har Zinedine Zidane valgt at kvitte landsholdet. På hans hjemmeside siger han: »Jeg har noget vigtigt at fortælle. Min internationale karriere er ovre. Jeg ringede til træneren i går for at fortælle ham, at jeg havde besluttet mig. Jeg tror det er det rigtige tidspunkt at stoppe på«. Den franske landstræner Raymond Domenech bekræfter også, hvad flere medier har skrevet om den sidste uge. »Zidane vil ikke spille for Frankrig mere. Det er jeg ked af. Jeg ville gerne have haft ham til at fortsætte. Men han mente, han var nødt til at overlade pladsen de unge spillere«, sagde Domenech, da han præsenterede sit hold til næste uges venskabskamp mod Bosnien. Scorede to mål i debuten Real Madrid spilleren debuterede på landsholdet i 1994 i en kamp mod Tjekkiet, hvor han scorede begge mål i en 2-2 kamp. Han nåede at blive verdensmester med det franske landshold i 1998 i hjemlandet og europamester to år senere i Holland/Belgien. Han sidste kamp på den internationale scene, blev kvartfinalen ved dette års EM, hvor Frankrig røg ud af turneringen til de senere mestre fra Grækenland. Efter mesterskaberne i Portugal var ovre, udtalte den 32-årige midtbanespiller, at han var træt af international fodbold, og de fleste tvivlede på, at han ville genfinde entusiasmen. Zidane ikke den eneste, der stopper Beslutningen kommer ovenpå, at næsten hele Frankrigs forsvarskæde har kvittet landsholdet. Hverken Bixente Lizarazu, Lilian Thuram eller Marcel Desailly fortsætter på holdet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























