Den daglige leder af Det Internationale Håndbold Forbunds (IHF) hovedkvarter i Basel, den tyske direktør Frank Birkefeld, hævder, at det kvindelige danske håndboldlandshold ikke kunne undgå at vinde OL-finalen 2004 i Athen, fordi modstanderen Sydkorea ikke måtte vinde. Påstanden er han kommet med under et interview i det tyske Handball-Magazin, men han kommer ikke med en uddybende forklaring eller nogen form for dokumentation. »Det var åbenlyst, at Sydkorea blev snydt for sejren, og det er et af de dårlige minder«, siger Frank Birkefeld til magasinet om sin lange karriere hos IHF.
DHF kræver forklaring
Den danske håndboldverden er mildt sagt uenig med den tyske leder.
»Det er nyt for mig, men jeg kan sige med sikkerhed, at vi forfølger sagen, for vi kan da ikke leve med, at sådan en påstand får lov til at hænge i luften. Vi kræver en forklaring«, siger Dansk Håndbold Forbunds (DHF) formand, Per Rasmussen.
Men den kan godt blive svær at få.
Da Politiken forsøgte at få Frank Birkefeld til at sandsynliggøre sin påstand, kom der kun en kortfattet kommentar fra IHF-direktøren via hans sekretær: »Jeg har ingen yderligere kommentarer til interviewet i Handball-Magazin, og jeg vil heller ikke trække noget tilbage«, siger han.




























