Muhammad Alis sidste modstander myrdet på Jamaica

Trevor Berbick (tv.) i Muhammed Alis sidste kamp.
Trevor Berbick (tv.) i Muhammed Alis sidste kamp.
Lyt til artiklen

En turbulent tilværelse med berusende jubelstunder og dramatiske nedture sluttede i nat tragisk, da den 52-årige, tidligere verdensmester i professionel sværvægtsboksning Trevor Berbick blev fundet myrdet på en kirkegård i sin fødeby Norwich på Jamaica.

De nærmere omstændigheder omkring drabet har de lokale myndigheder endnu ikke fastslået, udover at det tilsyneladende er foretaget med en machete.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her