Mange bejlere til landstrænerjobbet

Den flotte indsats på isen, hvor landsholdet har bidt sig fast i A-gruppen, har gjort det lettere at tiltrække ansøgere til jobbet som landstræner. Arkivfoto.
Den flotte indsats på isen, hvor landsholdet har bidt sig fast i A-gruppen, har gjort det lettere at tiltrække ansøgere til jobbet som landstræner. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Danmarks Ishockey Union (DIU) får ikke svært ved at finde en afløser for Mike Sirant, der blev fyret fra landstrænerjobbet kort efter sidste måneds VM i Canada.

Unionen har fået rekordmange ansøgere, og netop nu er de afgørende forhandlinger i gang med tre udvalgte kandidater – alle sammen svenskere. Det fortæller unionens direktør Enver Hansen. Blandt de bedste 12 »Det har hjulpet meget, at landsholdet har bidt sig fast i A-gruppen, hvor vi holder os blandt de 12 bedste nationer. Det har gjort jobbet væsentligt mere attraktivt«, siger Enver Hansen, der fortæller, at der har været en halv snes uopfordrede henvendelser på stillingen de seneste par uger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her