Slagrepertoiret og bevægelsesmønstrene kan stadig godt forbedres, der er plads til udvikling af taktiske og mentale aspekter af spillet, og alligevel er 16-årige Lene Clausen fra Erritsø ved Fredericia et ideelt eksempel på, hvad der skal til for at komme i betragtning til ungdoms-VM. »Det værste, jeg ved, er, at hallen er lukket, eller endnu værre, at jeg er skadet, så jeg ikke kan komme til at træne. Jeg kan ikke holde ud at holde pause«, siger talentet, der for en måneds tid siden fik en positiv oplevelse ud af sin første deltagelse i DM for seniorer. Dels vandt Lene Clausen i 1. runde og var kun én bold fra at fortsætte til kvartfinalen, dels blev hun ved den lejlighed hyldet som modtager af Nordeas pigetalentpris. Den er et udtryk for forbundets tro på et potentiale, der først og fremmest bygger på viljestyrke. Alt handler om badminton »Jeg passer min skole, men ellers handler alt om badminton. Jeg synes, forbundets krav til fysisk træning er helt i orden, så dem opfylder jeg, for jeg kan godt lide oplevelsen af at blive god til noget«, siger Lene Clausen, der fandt ud af, at hun allerede er bedre end de fleste til badminton, da hun ’pludselig’ vandt en af ungdommens grand prix-turneringer. Talentet fra Erritsø begyndte at spille badminton som 9-årig, da hun af sine forældre blev ’tvunget’ ned i hallen. Nu er det stedet, hvor hun helst vil opholde sig som udgangspunkt for træning to gange dagligt. »Jeg er stædig og i god fysisk form, og jeg har en god vilje til at gennemføre styrketræning, løb og intervaltræning ved siden at badmintonspillet. Mine forældre siger: »Pas på ikke at overdrive«, men hverken de eller jeg selv kan holde mig væk fra hallen«, siger Lene Clausen, der endnu har tre år som ungdomsspiller til at vænne sig til det rampelys, hun gerne vil ende med at stå i.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























