Pengene sætter grænser for dopingmisbrug

Oussama Mellouli har været udelukket i halvandet år for brug af et amfetamin-lignende stof, men ellers er svømmesporten fattig på dopingtilfælde.  Arkivfoto
Oussama Mellouli har været udelukket i halvandet år for brug af et amfetamin-lignende stof, men ellers er svømmesporten fattig på dopingtilfælde. Arkivfoto
Lyt til artiklen

For femten år siden var der VM i svømning i Rom. Den ene firskårne kinesiske kvinde efter den anden satte dengang verdensrekord, mens frustrerede konkurrenter fortalte om dybe stemmer, mistænkelig hårvækst og andre tydelige indikationer på dopingmisbrug. Kina vandt 12 af 16 VM-guldmedaljer i kvindernes discipliner i 1994. Året efter blev elleve kinesiske svømmere testet dopingpositive ved en razzialignende indsats forud for de asiatiske mesterskaber.

Nogle snyder
Noget sådan sker ikke denne gang, selv om de igangværende verdensmesterskaber i Rom har sat rekord i rekorder, både på globalt og nationalt plan.

»Der er ingen systematisk doping i svømning. Selvfølgelig kan der være nogle, der snyder. Det er der altid i sport, men pengene i svømning er ganske enkelt ikke store nok«, vurderer Ricki Clausen, der er svømmetræner og tv-kommentator hos Eurosport.

Stationens seerne har under VM haft mulighed for at sende spørgsmål til Eurosport under de daglige udsendelser, og flere har derfor helt naturligt spurgt til, om doping er udbredt i svømmesporten.

Og der er jævnlige dopingtilfælde i svømning, men med ganske få prominente navne blandt synderne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her