Det var dejligt at se begge stald Politikens heste i aktion på en fin og fornuftig måde. Trods ikke ideelle udgangspositioner gik begge heste fejlfrit til gode løb, og ved målstregen var de henholdsvis fjerde og tredje i nye personlige rekorder, selv om vejret egentlig ikke var til det. Småregn og fedtet bane.
Lidt for sen plads til Yourmypuck
Yourmypuck så fin ud for Nicolaj Andersen, og hoppen kom godt af sted fra start. Det blev dog til en position bagest i feltet, hvad det ofte gør for hestene med de yderste spor bag vingen.
Foran var tempoet højt, og Yourmypuck og Nicolaj afventede løbets afslutning til et angreb. Hun lå bag ved den senere vinder Osbourne (Arvid Olsen), men Nicolaj benyttede muligheden for at spare et spor svinget rundt,hvor han gik ned indvendigt for Osbourne.



























