OL-kongressen i København i 2009 bliver en af de største begivenheder i Danmark. Det siger kulturminister Brian Mikkelsen (K), der er særdeles godt tilfreds med, at København onsdag vandt værtsskabet foran seks andre byer. »Vi havde lavet et fantastisk godt bud, og det bliver den største begivenhed i Danmark. Da det blev afholdt i Singapore, havde man Putin, Blair og en masse andre statsoverhoveder, og der bliver en enorm fokusering på Danmark. Det er godt for dansk idræt og det er godt for Danmark«, siger Brian Mikkelsen. Sætter fokus på dansk idræt Han forventer, at arrangementet vil være med til at sætte fokus på dansk idræt men også at styrke bestræbelserne på at få flere store sportsbegivenheder til landet. »Vi får vist, at vi i Danmark kan arrangere de store begivenheder, og så er det også et godt signal lige nu i forhold til den turbulens, der er omkring Danmark«, siger ministeren.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce