Mads Larsen kostede promotor dyrt

Lyt til artiklen

Når Mads Larsen i aften træder gennem tovene til sin EM-kamp mod nordirske Brian Magee, sidder danskerens tidligere arbejdsgivere fra Team Sauerland næppe blandt publikum for at nyde den 36-årige supermellemvægters comeback i ringen.

Træner forudser Mads Larsen-sejr Den tyske boksestald har nemlig gjort sig godt og grundigt upopulær hos stævnepromotor Hans-Henrik Palm, som mener, at Sauerland har gjort alt for at obstruere hans EM-arrangement i NRGi Arena i Århus. »Chikanerier«, lyder det fra Palm, der har været gennem to budrunder og en flytning af stævnet, før han sikrede sig EM-kampen med Mads Larsen, fordi det egentlig var tyskerne, der havde retten til at arrangere stævner for danskeren. Betalte for option på titel-kamp »Sludder«, lyder det fra tyskerne. Det handler om forretning, mener de.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her