Jakob Andkjær er årets danske succeshistorie ved EM i svømning i Budapest. Tirsdag vandt han bronze i 50 meter butterfly efter to gange at have forbedret sin danske rekord, og i går satte han endnu én, da han i 100 meter fri med 50,08 sek. svømmede sig videre til torsdagens semifinale. Mere selvtillid Det var ellers med en vis skepsis, Jakob Andkjær tog til Ungarn. Den første sæson med masser af stævner på universitetet i Auburn havde betydet, at forberedelserne ikke havde været målrettet mod EM-stævnet, men træningsbaggrunden hjemme fra Elitecentret i Farum kombineret med opholdet i USA har tilsyneladende bare hævet hans niveau - og selvtillid. I hvert fald var hans målsætning for 100 meter fri, at blive den første dansker under 50 sekunder. Siden 1988 var rekorden på 50,78 sek. og tilhørte Franz Mortensen, men i januar i år forbedrede Andkjær den til 50,49 sek. og nu fik den altså et et hak nedad. Små finalechancer Jakob Andkjær kom videre som nummer 18 og har altså ikke de store muligheder for at avancere til finalen, men han har yderligere to starter i Budapest: 100 meter butterfly fredag og 50 meter fri lørdag. Ingen af de øvrige danskere kom videre fra deres individuelle starter torsdag formiddag. Jeanette Ottesen blev nummer 20 og Michael Østergaard nummer 23 i 100 meter butterfly, Louise Jansen blev nummer 25 i 200 meter brystsvømning og Jon Rud sluttede 62 og næstsidst i 100 meter fri.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























