Tredje runde af en golfturnering omtales tit 'moving day'. Alligevel blev den for de to danskere i British Open ganske afdæmpet. Bedst gik det Søren Kjeldsen, der med en blandet landhandel af et scorekort leverede en runde et enkelt slag under par. Kjeldsen lavede kun syv pars på runden. Det bringer ham samlet på tre under - nok til det, der i skrivende stund er en 39. plads. Bjørn på det jævne Thomas Bjørn, Danmarks stærkeste kort, spillede endnu en runde på det jævne. To birdies og tre bogeys blev det til, og når banen er, som den er - nemlig ganske medgørlig af en majorbane at være - så er det ikke nok til at avancere. Lige nu, ligger Bjørn nummer 57. Ikke helt, hvad den ellers lovende form havde stillet ham i udsigt før The Open. Måske det er årsagen til, at han siden torsdag har nægtet at udtale sig til journalister. Alles øjne vil i eftermiddag være på Tiger Woods og Ernie Els, der i førerbolden tee'er ud kl. 15.30.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce