Anja-sagen kommer på vågeblus

Anja Andersen og Slagelses håndboldhold er utilfreds med forbundets dom efter at holdet udvandrede fra en kamp mod Aalborg. - Arkivfoto: Martin Lehmann
Anja Andersen og Slagelses håndboldhold er utilfreds med forbundets dom efter at holdet udvandrede fra en kamp mod Aalborg. - Arkivfoto: Martin Lehmann
Lyt til artiklen

Dansk Håndbold Forbunds (DHF) beslutning om at ændre på egne regler kan sætte en stopper for Slagelse og Anja Andersens civile søgsmål mod forbundet. På dagens forberedende retsmøde ved retten i Brøndby besluttede dommeren at udsætte sagen, til DHF har afholdt ekstraordinært repræsentantskabsmøde 28. august, hvor en række ændringer i forbundets struktur skal vedtages. Slagelse udvandrede fra kamp »Dommeren gav udtryk for, at der sker en væsentlig forandring i vores retssystem, så der nu er tvivl om, hvorvidt der er grundlag for at føre en sag. Hun gav udtryk for anerkendelse for, at forbundet har taget kritikken til sig ved at lave et nyt system, og hvis forandringerne bliver som vi planlægger, så er der ikke grundlag for at behandle sagen«, fortæller DHF's direktør Hans-Christian Jacobsen. Slagelse har sagsøgt forbundet som en konsekvens af den straf på 12 måneders karantæne til træner Anja Andersen og en bøde på 100.000 kroner til klubben, som Slagelse blev tildelt i foråret, efter at Anja Andersen udvandrede med sit hold under en kamp i Aalborg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her