Der er lagt op til den bedste kuglestødskonkurrence på dansk jord nogensinde, når Århus Games afvikles den 6. juli. Arrangørerne har offentliggjort, at den regerende verdensmester udendørs, Adam Nelson, og indendørsverdensmesteren Reese Hoffa kommer til Århus for at dyste mod det danske topnavn Joachim B. Olsen. Nelson og Hoffa er nummer to og tre på den aktuelle verdensrangliste, hvor Olsen er nummer fire. Så der er verdens absolut bedre, der kommer til det jyske.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce