Sidste år var han assistent for Jesper Ø. Pedersen, i den kommende sæson bliver han chefen. Håndboldligaklubben Bjerringbro-Silkeborg har forfremmet assistenttræner Ole Nørgaard, efter klubben i lørdags fritstillede Jesper Ø. Pedersen ét år før, hans kontrakt udløb på grund af uoverensstemmelse mellem den nu tidligere træners ledelsesmetoder og de metoder, klubben ønsker af en træner. Nyder stor respekt Assistentens metoder har klubben dog været så godt tilfredse med, at Ole Nørgaard fremover skal lede truppen. »Jeg er glad for, at Ole takkede ja til udfordringen, og samtidig er det min klare opfattelse, at han nyder stor respekt i ledelsen og spillertruppen«, udtaler klubbens sportschef Jens Steffensen. Ole Nørgaard er 42 år og færdiggør sin uddannelse til Master Coach senere i maj. Siden 2002 har han stået i spidsen for det danske ynglingelandshold, og det fortsætter han med.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce